Światło to potoczna nazywa widzialnej część promieniowania elektromagnetycznego, czyli promieniowania widzialnego odbierane przez siatkówkę oka ludzkiego.
Tak to wygląda w teorii. A w praktyce? W praktyce światło wykorzystujemy do oświetlenia przedmiotów, jako sygnalizatory świetlne np.; znaki, diody, do robienia zdjęć lub w lecznictwie do terapii. Polaryzację światła wykorzystuje się do badania własności substancji, opierając się na fakcie, że przy przechodzeniu światła spolaryzowanego liniowo przez niektóre substancje zmienia się kierunek polaryzacji światła.
Światło to też motyw przewodni najnowszej wystawy zorganizowanej przez Kwidzyńskie Centrum Kultury. Za ten niebanalny temat wzięła się kwidzyńska młodzież pod czujnym okiem dwóch fotografów, Huberta Cyzmana i Mariusza “Skiby” Skibickiego. Przez cały miesiąc młodzi amatorzy fotografii pracowicie dokumentowali oświetlenie Kwidzyna. Efekt ich pracy można podziwiać od 15 lutego 2021 r. w Teatrze.
Autorzy prac: Pasjonat Piękna, Angelika Żak, Anna Maziarz, Mariusz Skibicki, Claudia Kleisa, Aleksandra Chity, Anna Strzelecka, Beata Kaźmierczak, Marika Kwiatkowska
Hubert Cyzman to doskonale wszystkim znany kwidzyński fotografik pasjonat. Specjalizuje się głównie w zdjęciach miejskich, gdzie bystrym okiem dostrzega dla zwykłego śmiertelnika niedostrzegalne. W jego portfolio na szczególną uwagę zasługuje astrofotografia. Patrząc w jego niebo, sięgamy gwiazd. Laureat wielu konkursów fotograficznych.
Mariusz “Skiba” Skibicki to złote jajo fotograficznych salonów. Fotografią zajął się z… nudów. Doskonały portrecista. Granie na emocjach i niedopowiedzeniach to główne atuty jego fotografii. Postacie uchwycone w kliszy zostają zaklęte na wieki, a ich obraz jeszcze długo mamy w pamięci. Nie dziwota, że modelki ustawiają się w kolejce.
