KWIDZYŃSKIE CENTRUM KULTURY

Upowszechniać to, co piękne i mądre by świat
nabierał barw, a ludzie stawali się lepsi.


Mażoretki

Muszkieterki – Zespół Kwidzyńskich Mażoretek powstał w 2004 r. działając przy Młodzieżowej Orkiestrze Dętej HELIKON, Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. F. Nowowiejskiego w Kwidzynie. Początkowo grupa brała udział w paradach ulicznych oraz występach i pokazach Orkiestry. Pierwszym instruktorem grupy była pani Ewa Jamrozek. Od 2012 roku grupę prowadzi instruktor pani Monika Szerszeń.

Obecnie zespół Muszkieterek współpracuje z Orkiestrą Dętą HELIKON, a także z Kwidzyńskim Centrum Kultury. Oprócz defilad z orkiestrą, prezentowanych głównie podczas uroczystości miejskich oraz przeglądów orkiestr dętych, zespół prezentuje pokazy sceniczne do muzyki Orkiestry Dętej HELIKON. Zespół posiada również bogaty repertuar choreografii scenicznych do muzyki nowoczesnej.

TANIEC MAŻORETKOWY – czym jest?

Głównym elementem tańca oraz pokazów grup mażoretkowych jest defilada (tj. układ taneczno-marszowy, wykonywany na pewnym odcinku drogi), ale coraz częściej Mażoretki występują na scenie, prezentując układy taneczne, nie zawsze w towarzystwie orkiestry dętej, coraz częściej do muzyki nowoczesnej. Taniec mażoretkowy jest połączeniem wielu technik tańca. W choreografiach zespołów znajdziemy elementy tańca latynoamerykańskiego, klasycznego, nowoczesnego, a nawet baletu. To co wyróżnia ten rodzaj tańca to elementy marszowe oraz wykorzystywane rekwizyty, których nie znajdziemy w innych gatunkach.

Zajęcia tańca mażoretkowego prowadzone są z podziałem na trzy grupy wiekowe:

  • MEDALIONKI – zajęcia dla dziewczynek w wieku od 5 do 9 lat. Treningi prowadzone są w formie zabawy taneczno-sportowej. Grupa w swoich choreografiach prezentuje taniec z pomponami oraz ze wstążką gimnastyczną.
    Zajęcia trwają 45 min, odbywają się 1 raz w tygodniu.
  • MUSZKIETERKI JUNIOR – zajęcia skierowane dla dziewcząt w wieku od 9 – 13 lat. Podczas zajęć wprowadzane są elementy defilady, nauka tańca mażoretkowego i innych gatunków tańca wykorzystywanych w układach oraz nauka „twirlingu” – czyli figur z pałką mażoretkową. Grupa bierze udział w występach i przemarszach Orkiestry Dętej Helikon oraz prezentuje własny repertuar. Wykorzystywane w choreografiach rekwizyty to pałka mażoretkowa, wstążka gimnastyczna, parasolki i pompony.
    Zajęcia trwają 1,5 godz. i odbywają się 1 raz w tygodniu.
  • MUSZKIETERKI – jest to grupa zaawansowana, dla dziewcząt w wieku od 14 lat. Jest to główna, reprezentacyjna grupa Orkiestry Dętej Helikon, bierze udział we wszystkich występach i przemarszach orkiestry, a także posiada bogaty repertuar do muzyki nowoczesnej. Rekwizyty wykorzystywane przez grupę to pałka mażoretkowa, bułata, flagi oraz wstążki gimnastyczne.
    Zajęcia odbywają się 1 raz w tygodniu i trwają 1,5 godz.

Kontakt

Instruktor: Monika Szerszeń tel. 667 504 728
www.mazoretki.kwidzyn.pl