24 września 2016

Mażoretki

 

img_6482-2-2a

Muszkieterki – Zespół Kwidzyńskich Mażoretek powstał w 2004 r. działając przy Młodzieżowej Orkiestrze Dętej HELIKON, Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. F. Nowowiejskiego w Kwidzynie. Początkowo grupa brała udział w paradach ulicznych oraz występach i pokazach Orkiestry. Pierwszym instruktorem grupy była pani Ewa Jamrozek. Od 2012 roku grupę prowadzi instruktor pani Monika Szerszeń.

Obecnie zespół Muszkieterek współpracuje z Orkiestrą Dętą HELIKON, a także z Kwidzyńskim Centrum Kultury. Oprócz defilad z orkiestrą, prezentowanych głównie podczas uroczystości miejskich oraz przeglądów orkiestr dętych, zespół prezentuje pokazy sceniczne do muzyki Orkiestry Dętej HELIKON. Zespół posiada również bogaty repertuar choreografii scenicznych do muzyki nowoczesnej.

Zajęcia tańca mażoretkowego prowadzone są z podziałem na trzy grupy wiekowe:

MEDALIONKI – zajęcia dla dziewczynek w wieku od 5 do 9 lat. Treningi prowadzone są w formie zabawy taneczno-sportowej. Grupa w swoich choreografiach prezentuje taniec z pomponami oraz ze wstążką gimnastyczną.
Zajęcia trwają 45 min, odbywają się 1 raz w tygodniu.

MUSZKIETERKI JUNIOR – zajęcia skierowane dla dziewcząt w wieku od 9 – 13 lat. Podczas zajęć wprowadzane są elementy defilady, nauka tańca mażoretkowego i innych gatunków tańca wykorzystywanych w układach oraz nauka „twirlingu” – czyli figur z pałką mażoretkową. Grupa bierze udział w występach i przemarszach Orkiestry Dętej Helikon oraz prezentuje własny repertuar. Wykorzystywane w choreografiach rekwizyty to pałka mażoretkowa, wstążka gimnastyczna, parasolki i pompony.
Zajęcia trwają 1,5 godz. i odbywają się 1 raz w tygodniu.

MUSZKIETERKI – jest to grupa zaawansowana, dla dziewcząt w wieku od 14 lat. Jest to główna, reprezentacyjna grupa Orkiestry Dętej Helikon, bierze udział we wszystkich występach i przemarszach orkiestry, a także posiada bogaty repertuar do muzyki nowoczesnej. Rekwizyty wykorzystywane przez grupę to pałka mażoretkowa, bułata, flagi oraz wstążki gimnastyczne.
Zajęcia odbywają się 1 raz w tygodniu i trwają 1,5 godz.

TANIEC MAŻORETKOWY – czym jest?

mazoretki
Głównym elementem tańca oraz pokazów grup mażoretkowych jest defilada (tj. układ taneczno-marszowy, wykonywany na pewnym odcinku drogi), ale coraz częściej Mażoretki występują na scenie, prezentując układy taneczne, nie zawsze w towarzystwie orkiestry dętej, coraz częściej do muzyki nowoczesnej. Taniec mażoretkowy jest połączeniem wielu technik tańca. W choreografiach zespołów znajdziemy elementy tańca latynoamerykańskiego, klasycznego, nowoczesnego, a nawet baletu. To co wyróżnia ten rodzaj tańca to elementy marszowe oraz wykorzystywane rekwizyty, których nie znajdziemy w innych gatunkach.

 

Kontakt:

Monika Szerszeń
tel. 667 504 728

www.mazoretki.kwidzyn.pl